Тема. Іменник. Ознайомлення з відмінюванням іменників.
Мета: ознайомити учнів із поняттям «відмінювання», із системою відмінків іменників, із відмінюванням як зміною форми слова;
- виробляти вміння визначати відмінки іменників у контексті;
- розвивати мовлення і збагачувати словниковий запас учнів;
- виховувати працьовитість, увагу, спостережливість.
Обладнання:
- мультимедійний проектор;
- ПК;
- таблиця, індивідуальні картки, смайлики.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
Девіз уроку:
Хто прагне знань і перемоги,
Здолає всі важкі дороги.
(Учитель) (Учні)
Сидимо … рівно.
Пишемо… гарно.
Слухаємо… уважно.
Відповідаємо… точно.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Прочитайте складені речення (вправа 107).
- До якої частини мови відносяться слова «орел», «океан»?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Мозковий штурм .
- Діти, що ви знаєте про іменник? Дати відповідь на це питання допоможе вправа «Мозковий штурм». Готові? Тоді починаємо.
· Яка частина мови називається іменником?
· На які питання відповідають іменники?
· Які іменники належать до істот, а які – до неістот?
· Які іменники називаються власними?
· Наведіть приклади загальних іменників.
· Які роди має іменник?
· Як визначити рід іменника?
· Як змінюються іменники за числами?
2. Диференційована робота «Тихе опитування».
Клас розподілений на групи за рівнем знань. Середній та початковий рівень виконує завдання на аркуші блакитного кольору, достатній – жовтого, високого – зеленого.
Розібрати іменник орел як частину мови.
1.Власна чи загальна назва.
2. Істота чи неістота.
3. У якому значенні вжито.
4. Рід.
5. Число.
6. На яке питання відповідає.
Дібрати до поданих іменників антоніми.
- День - … .
- Плач - … .
- Добро - … .
- Зима - … .
- Холод - … .
- Світло - …
Дібрати до поданих іменників синоніми.
- Дорога - … .
- Мама - … .
- Робота - … .
- Дощ - … .
- Веселка - … .
- Рослина - … .
Після виконання роботи виконується перевірка завдання за групами.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, подивіться на таблицю і скажіть, що ми з вами не розповіли про іменник?
- Сьогодні ми повинні вдосконалити вміння ставити питання до іменників і дізнатися, що таке відмінювання іменників.
- На уроці повинні розв’язати такі завдання .
Завдання уроку
- дізнатися, які відмінки є в українській мові;
- ознайомитися з питаннями кожного відмінка;
- вправлятися у відмінюванні іменників.
- Ви готові поринути у цей дивовижний світ знань? Тож починаємо з мандрівки у казку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Казка про відмінки ( слухання та заповнення таблиці).
- Зараз ви почуєте казку про відмінки. Під час слухання казки будете заповнювати таблицю, в першу колонку – назви відмінків, в другу – питання, які їм відповідають.
У славному царстві Частин мови, у графстві Іменника служили гноми-відмінки. Їх було сім: Називний, Родовий, Давальний, Знахідний, Орудний, Місцевий, Кличний.
— Повторіть за мною сім відмінків. (Діти повторюють.)
— Називний відмінок відповідав за назву предметів і ставився до всіх підозріло. Він весь час запитував: «Хто? Що?»
Називний питає: хто ти? що ти?
Хоче він про наслідки робити
І про себе чути лиш похвали,
Щоб тебе як приклад називали
— Родовий завжди стояв на варті і допитувався: «Кого, чого немає в царстві?»
Родовий доскіпує свого
Хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
Що немає роду переводу.
(Виставити малюнок.)
— Давальний розподіляв їжу між мешканцями, і весь час чувся його голос: «Кому, чому, скільки чого дати?»
Все давальний дасть – не жаль йому,
Але хоче знать: кому? чому?
Знать про тебе, гожого на вроду
Що даєш і ти своєму народу.
(Виставити малюнок.)
— А Знахідного завжди гукали на допомогу, коли потрібно було знайтищо-небудь у царстві. Він завжди запитував: «Кого, що треба знайти?» І завжди біг на допомогу.
У знахідного є свої потреби,
Він – кого? і що? Питає в тебе.
І кого всі ми за друзів маєм,
І що друзі роблять нам навзаєм?
(Виставити малюнок.)
— Орудний керував військом. Він трішки недочував і перепитував: «Ким,Чим, питаєте, керую?»
А орудний хоче знать: ким? чим?
У труді орудуй з ним.
Хоче знать, що здатний ти утнути?
Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?
(Виставити малюнок.)
— Місцевий відповідав за транспорт. Він завжди знав, на кому? на чому? Перевозять вантажі у царстві.
А місцевий - де? В якому місці?
Хоче знати – у селі чи в місті?
(Виставити малюнок.)
— А Кличний прислужував тоді, коли потрібно було когось погукати до його величності Іменника. Питань він ніяких не ставив. Він одразу кли
кав, кого треба.
Кличний закликає всіх навколо:
Гей Іване, Петре чи Миколо
Ви не будьте сонні та байдужі
(Виставити малюнок.)
— Погляньте на братів-Відмінків. Назвіть їх. На які питання вони відповідають? А який відмінок не відповідає на питання?
— Скільки відмінків мають іменники?
2. Робота в парах. Ознайомлення з правилом.
— Те, про що ви дізналися, перевіримо, прочитавши правило (С. 54).(Діти читають правило самостійно, потім ставлять один одному питання.)
3. Гра «Множина – однина».
— Щоб краще запам'ятати вивчене, розглянемо таблицю.
— Назвіть відмінки.
— Як скорочено позначаються відмінки? Подивіться і запам'ятайте.
— На які питання відповідає кожен відмінок?
— Подивіться і прочитайте приклади відмінювання іменників.
— Пограймо в Гру «Однша-множина».
Я буду відмінювати в однині, а ви, діти, — в множині. Наприклад, Учитель
говорить: «Називний відмінок (хто?) Моряк». Діти відповідають: «Називний
відмінок (хто?) Моряки».
3. Фізхвилинка.
Руки в сторону та вгору –
На носочки піднялись.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивись.
Руки в сторони розводим ,
Опускаєм плавно вниз.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз присіли — руки прямо,
Встали. Знову все так само.
Вправу дружко почали,
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо,
Все виконуємо гарно -
Вліво, вправо повернулись.
Ось розминці вже кінець,
Хто старався – молодець.
VІ.Закріплення нового матеріалу.
1. Каліграфічна хвилинка.
- Скільки відмінків в українській мові?
- Як скорочено позначаються вони?
- Каліграфічно запишемо великі літери.
2. Колективна робота.
- Зараз ми з вами провідміняємо слово «вечір».
Н. вечір син школа
Р. вечора сина школи
Д. вечору сину школі
З. вечір вечора сина школу
О. вечором сином школою
М. на вечорі на синові у школі
Кл. вечоре сину школо
— Діти, зверніть увагу на питання, які ми ставили в Н. в. і в 3. в., коли
відмінювали слово Вечір. Питання однакові, а закінчення — різні.
- Також запам’ятайте, форма називного відмінка є початковою формою іменника.
3. Самостійна робота.
- Зараз ви самі спробуєте провідміняти іменники. Перший варіант працює зі словом «син», і другий – « школа»
- Позначте закінчення в словах.
— Діти, зверніть увагу на питання, які ми ставили в Н. в. і в 3. в., коли відмінювали слово школа.
Питання однакові, а закінчення — різні.
3. Вибіркове списування з граматичним завданням вправа 108.
а) читання тексту вправи, висловлювання вражень від прочитаного;
б) виписування словосполучень із виділеними словами:
Летіла (що?) сніжинка. Н.в.
Стежить (за чим?) за сніжинкою.О.в.
Приголубити (що?) сніжинку.З.в.
4. Вправа «Редактор» вправа 112.
а) ознайомлення з текстом, редагування речень;
б) записування редагованого тексту;
в) визначення відмінків.
VІІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Продовж речення» слайд
- Змінювання закінчень іменників за питаннями називається …(відмінюванням).
- Всього відмінків …(сім).
- Щоб визначити відмінок іменника потрібно … (поставити запитання)
- Початковою формою іменника є форма … (називного відмінка однини).
2. Рефлексія.
- Діти. У кожного з вас є смайлик. Погляньте, чого у нього не вистачає?
- Я пропоную вам допомогти йому. Якщо вам сподобався урок, намалюйте радісного смайлика, якщо – ні, то сумного.
- Покажіть, що у вас получилося?
3. Сенкан. Слайд
Урок …(предмет)
Означення (2 прикметника).
Форми робота (що робили).
Речення (ваше ставлення до уроку)
4. Домашнє завдання.
С. 54-55 повторити правило, вправа 113.